PIC18LF26K22-E/SO
Part Number:
PIC18LF26K22-E/SO
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 19x10b
EEPROM Size :
1K x 8
Number of I/O :
24
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
64KB (32K x 16)
RAM Size :
3.8K x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V