PIC18LF44K22T-I/PT
Part Number:
PIC18LF44K22T-I/PT
Description:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 30x10b
EEPROM Size :
256 x 8
Number of I/O :
35
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
44-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (8K x 16)
RAM Size :
768 x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V