EFM32ZG108F8-QFN24T
Part Number:
EFM32ZG108F8-QFN24T
Description:
IC MCU 32BIT 8KB FLASH 24QFN
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Number of I/O :
17
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
24-VQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
RAM Size :
2K x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
24-QFN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V ~ 3.8V