ATTINY85-20SHR
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
ATTINY85-20SHR
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Data Converters :
A/D 4x10b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
512 x 8
Number of I/O :
6
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (4K x 16)
RAM Size :
512 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V