PIC18LF25K22T-I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Part Number:
PIC18LF25K22T-I/SO
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI, UART/USART
Core Processor :
PIC
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 19x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
256 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
24
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
32KB (16K x 16)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
1.5K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V