Z8F6482AT024XK2246
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
Z8F6482AT024XK2246
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80LQFP
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
DALI, DMX, I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
eZ8
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 12x12b; D/A 1x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
67
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
80-LQFP
Peripherals :
DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
3.75K x 8
Speed :
24MHz
Supplier Device Package :
80-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V