SAF-TC1165-192F80HL AA
Part Number:
SAF-TC1165-192F80HL AA
Description:
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 176LQFP
Connectivity :
CANbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 36x12b
Number of I/O :
81
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
176-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
100K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-176-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.42V ~ 1.58V