SAF-XC164CM-8F20F AA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
SAF-XC164CM-8F20F AA
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
C166SV2
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 14x8/10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
47
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
64-LQFP
Peripherals :
PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
6K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
PG-TQFP-64-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V ~ 2.7V