EFM32G290F64-BGA112T
Part Number:
EFM32G290F64-BGA112T
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Data Converters :
A/D 8x12b; D/A 2x12b
Number of I/O :
90
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
112-LFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
16K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
112-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.98V ~ 3.8V