CY8C20324-12LQXI
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
CY8C20324-12LQXI
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24SQFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, SPI
Core Processor :
M8C
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
20
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
24-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
LVD, POR, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
512 x 8
Speed :
12MHz
Supplier Device Package :
24-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.25V