C167CSL40MCAKXQLA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
C167CSL40MCAKXQLA2
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 144MQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SPI, UART/USART
Core Processor :
C166
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 24x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
111
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
144-BQFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
11K x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
P-MQFP-144-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V