XC2268M56F66LAAFXUMA1
Part Number:
XC2268M56F66LAAFXUMA1
Description:
IC MCU 16BIT 100LQFP
Data Converters :
A/D 4x10b
Number of I/O :
76
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
448KB (448K x 8)
RAM Size :
50K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-100-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V