XC2286M72F66LABHXUMA1
Part Number:
XC2286M72F66LABHXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 144LQFP
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Data Converters :
A/D 24x10b
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
576KB (576K x 8)
RAM Size :
50K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-144-4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V