XC2768X136F128LAAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
XC2768X136F128LAAKXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16/32BIT 1.06MB FLASH
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, FlexRay, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
C166SV2
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 16x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Number of I/O :
75
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1.06MB (1.06M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
90K x 8
Speed :
128MHz
Supplier Device Package :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V