XE161HL20F66VAAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
XE161HL20F66VAAKXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 48VQFN
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
C166SV2
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 10x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
160KB (160K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
12K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-VQFN-48-54
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V