XE162FL20F66LAAKXUMA1
Part Number:
XE162FL20F66LAAKXUMA1
Description:
IC MCU 16BIT 160KB FLASH 64LQFP
Connectivity :
CANbus, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Data Converters :
A/D 19x12b
Number of I/O :
48
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
64-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
160KB (160K x 8)
RAM Size :
12K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-64-22
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V