TC1782N320F180HLBAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
TC1782N320F180HLBAKXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 2.5MB FLASH 176LQFP
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, FlexRay, MLI, MSC, SSC
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10b, 32x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
128K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
86
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
176-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
2.5MB (2.5M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
176K x 8
Speed :
180MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-176-2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.17V ~ 3.63V