STM32L041K4U6TR
Part Number:
STM32L041K4U6TR
Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 32UFQFPN
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Data Converters :
A/D 10x12b
EEPROM Size :
1K x 8
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
32-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
32MHz
Supplier Device Package :
32-UFQFPN (5x5)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.6V