SAF-XC164S-8F40F BB
Part Number:
SAF-XC164S-8F40F BB
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100TQFP
Connectivity :
EBI/EMI, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 14x8/10b
Number of I/O :
79
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
6K x 8
Speed :
40MHz
Supplier Device Package :
PG-TQFP-100-5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V ~ 2.7V