TC327LP16F160SAAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Part Number:
TC327LP16F160SAAKXUMA1
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 292LFBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ASC, CANbus, CCU, FlexRay, LINbus, QSPI, SENT
Core Processor :
TriCore™
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 16 SAR
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
292-LFBGA
Peripherals :
DMA, I²S, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
1MB (1M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
152K x 8
Speed :
160MHz
Supplier Device Package :
PG-LFBGA-292-11
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.97V ~ 5.5V