SAF-XC2236N-40F66L AB
Part Number:
SAF-XC2236N-40F66L AB
Description:
IC MCU 16/32B 320KB FLASH 64LQFP
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Core Size :
16/32-Bit
Data Converters :
A/D 9x10b
Number of I/O :
38
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-LQFP Exposed Pad
Peripherals :
I²S, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
320KB (320K x 8)
RAM Size :
42K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-64-6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V