SAK-XE167KM-72F80L AA
Part Number:
SAK-XE167KM-72F80L AA
Description:
IC MCU 16BIT 576KB FLASH 144LQFP
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Data Converters :
A/D 16x10b
Number of I/O :
119
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
144-LQFP Exposed Pad
Program Memory Size :
576KB (576K x 8)
RAM Size :
50K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
PG-LQFP-144-4
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 5.5V