EFM32TG11B540F64GQ48-A
Part Number:
EFM32TG11B540F64GQ48-A
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48TQFP
Connectivity :
CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Data Converters :
A/D 12bit SAR; D/A 12bit
Number of I/O :
34
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
48-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
RAM Size :
32K x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.8V