EFM32TG11B320F128GQ48-AR
Manufacturer:
Silicon Labs
Part Number:
EFM32TG11B320F128GQ48-AR
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
Manufacturer :
Silicon Labs
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M0+
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 12bit SAR; D/A 12bit
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
37
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
48-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
32K x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V ~ 3.8V