R5F212K2SDFP#V2
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
R5F212K2SDFP#V2
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP
Manufacturer :
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
LINbus, SIO, UART/USART
Core Processor :
R8C
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 9x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
25
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
32-LQFP
Peripherals :
POR, PWM, Voltage Detect, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
1K x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
32-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.2V ~ 5.5V