PXAS30KBA,512
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
PXAS30KBA,512
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 68PLCC
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, UART/USART
Core Processor :
XA
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 8x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
50
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Peripherals :
PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
1K x 8
Speed :
30MHz
Supplier Device Package :
68-PLCC (24.18x24.18)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V