PXAG30KBBD,157
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
PXAG30KBBD,157
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 44LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
UART/USART
Core Processor :
XA
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
44-LQFP
Peripherals :
PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
512 x 8
Speed :
30MHz
Supplier Device Package :
44-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V