HPC36003V20/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
HPC36003V20/NOPB
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT ROMLESS 68PLCC
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Microwire/Plus (SPI), UART/USART
Core Processor :
HPC
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
52
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
68-LCC (J-Lead)
Peripherals :
PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
256 x 8
Speed :
20MHz
Supplier Device Package :
68-PLCC (25.13x25.13)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V