SPC5517GAMMG66
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
SPC5517GAMMG66
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32B 1.5MB FLASH 208MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, SCI, SPI
Core Processor :
e200z0, e200z1
Core Size :
32-Bit Dual-Core
Data Converters :
A/D 40x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
144
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
208-BGA
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1.5MB (1.5M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
80K x 8
Speed :
66MHz
Supplier Device Package :
208-BGA (17x17)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.25V