PK30N512VMD100
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
PK30N512VMD100
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32B 512KB FLASH 144MAPBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 31x16b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
102
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
144-LBGA
Peripherals :
DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
512KB (512K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
128K x 8
Speed :
100MHz
Supplier Device Package :
144-MAPBGA (13x13)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V ~ 3.6V