EFM8UB20F32G-A-QFP48
Manufacturer:
Silicon Labs
Part Number:
EFM8UB20F32G-A-QFP48
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TQFP
Manufacturer :
Silicon Labs
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, SMBus, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
CIP-51 8051
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
A/D 32x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
40
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
48-TQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2.25K x 8
Speed :
48MHz
Supplier Device Package :
48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.65V ~ 3.6V