LM3S8971-EQC50-A2T
Part Number:
LM3S8971-EQC50-A2T
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
CANbus, Ethernet, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
38
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V