R5F61652D50LGV
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
R5F61652D50LGV
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 384KB FLSH 145TFLGA
Manufacturer :
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, IrDA, SCI, SmartCard, USB
Core Processor :
H8SX
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 2x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
75
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
145-TFLGA
Peripherals :
DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
384KB (384K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
40K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
145-TFLGA (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V