EZ80F91AZA50EG
Manufacturer:
Littelfuse
Part Number:
EZ80F91AZA50EG
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 144LQFP
Manufacturer :
Littelfuse
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
Ethernet, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :
eZ80
Core Size :
8-Bit
Data Converters :
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
32
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
144-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
16K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V