HD6417720BP133CV
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
HD6417720BP133CV
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 256LFBGA
Manufacturer :
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
FIFO, I²C, IrDA, Memory Card, SCI, SD, SIO, SIM, USB
Core Processor :
SH-3 DSP
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 4x10b; D/A 2x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
117
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
256-LFBGA
Peripherals :
DMA, LCD, POR, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
16K x 8
Speed :
133MHz
Supplier Device Package :
256-LFBGA (17x17)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.4V ~ 1.6V