ATMEGA2560-16CU
Part Number:
ATMEGA2560-16CU
Description:
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 100CBGA
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Data Converters :
A/D 16x10b
EEPROM Size :
4K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
86
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-TFBGA
Program Memory Size :
256KB (128K x 16)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
100-CBGA (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V