LM3S3749-IQC50-A0T
Part Number:
LM3S3749-IQC50-A0T
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of I/O :
61
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V