LM3S5Y36-IQR80-C0
Part Number:
LM3S5Y36-IQR80-C0
Description:
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64LQFP
Connectivity :
CANbus, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of I/O :
33
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
64-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
16KB (16K x 8)
RAM Size :
8K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
64-LQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V ~ 1.32V