DF2374RVLP34V
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
DF2374RVLP34V
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 384KB FLSH 145TFLGA
Manufacturer :
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SCI, SmartCard
Core Processor :
H8S/2000
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 16x10b; D/A 6x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
96
Operating Temperature :
-20°C ~ 75°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
145-TFLGA
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Active
Program Memory Size :
384KB (384K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
32K x 8
Speed :
34MHz
Supplier Device Package :
145-TFLGA (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V