LM3S9L71-IQC80-C5T
Part Number:
LM3S9L71-IQC80-C5T
Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Data Converters :
A/D 16x10b
Number of I/O :
72
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
RAM Size :
48K x 8
Speed :
80MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V ~ 1.365V