LM3S1G58-IBZ80-A1
Part Number:
LM3S1G58-IBZ80-A1
Description:
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 108BGA
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 16x12b
Number of I/O :
60
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
108-LFBGA
Program Memory Size :
384KB (384K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
80MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.235V ~ 1.365V