MPXD1010VLU64
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MPXD1010VLU64
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 176LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, I²C, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Core Processor :
e200z0h
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 16x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
133
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
176-LQFP
Peripherals :
DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
1MB (1M x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
48K x 8
Speed :
64MHz
Supplier Device Package :
176-LQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V