LM3S6950-EQC50-A2T
Part Number:
LM3S6950-EQC50-A2T
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
DigiKey Programmable :
Not Verified
Number of I/O :
46
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V