LM3S8933-IQC50-A2T
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
LM3S8933-IQC50-A2T
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 4x10b
DigiKey Programmable :
Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
36
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V