PK51X256CLK100
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
PK51X256CLK100
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 80FQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Core Processor :
ARM® Cortex®-M4
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 23x16b; D/A 2x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
4K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
39
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
80-LQFP
Peripherals :
DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
64K x 8
Speed :
100MHz
Supplier Device Package :
80-FQFP (12x12)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.71V ~ 3.6V