MC16Z3BCAG16
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MC16Z3BCAG16
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 8KB MROM 144LQFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, SCI, SPI
Core Processor :
CPU16
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
16
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
144-LQFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Program Memory Type :
Mask ROM
RAM Size :
4K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V ~ 5.5V