MC9S12C32VFUE25
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MC9S12C32VFUE25
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80QFP
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI
Core Processor :
HCS12
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
60
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
80-QFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
32KB (32K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
2K x 8
Speed :
25MHz
Supplier Device Package :
80-QFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.35V ~ 5.5V