R5S72653P200BG
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Part Number:
R5S72653P200BG
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 272FBGA
Manufacturer :
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, I²C, IEBus, MMC/SDIO, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :
SH-2A
Core Size :
32-Bit
Data Converters :
A/D 8x10b SAR; D/A 2x8b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
107
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Package / Case :
272-FBGA
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
112K x 8
Speed :
200MHz
Supplier Device Package :
272-FBGA (17x17)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V ~ 3.6V