LM3S6952-IQC50-A2
Part Number:
LM3S6952-IQC50-A2
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Connectivity :
Ethernet, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Data Converters :
A/D 3x10b
DigiKey Programmable :
Verified
Number of I/O :
43
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
100-LQFP
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
256KB (256K x 8)
RAM Size :
64K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.25V ~ 2.75V