CR16MCS9VJE7/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
Part Number:
CR16MCS9VJE7/NOPB
Category:
Microcontrollers
Description:
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80MQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Category :
Microcontrollers
Connectivity :
ACCESS.Bus (2-Wire/I²C, SMBus), CANbus, Microwire/Plus (SPI), UART/USART
Core Processor :
CR16B
Core Size :
16-Bit
Data Converters :
A/D 8x12b
DigiKey Programmable :
Not Verified
EEPROM Size :
2K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
56
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
80-QFP
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
64KB (64K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
3K x 8
Speed :
16MHz
Supplier Device Package :
80-QFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V ~ 5.5V